لایسنس نود 32 - آپدیت نود 32

آپدیت روزانه نود 32، آپدیت رایگان نود 32 ، یوز پسورد نود 32، لایسنس نود 32

اثر «دیدرو»، شما را تبدیل به یک مصرف‌کننده ضعیف و بی‌عقل می‌کند!

اثر «دیدرو»، شما را تبدیل به یک مصرف‌کننده ضعیف و بی‌عقل می‌کند!

9-16-2015 9-12-56 AM

ممکن است تا حالا نام این مشکل را نمی‌دانستید، اما به احتمال زیاد این مشکلی است که خودتان یا اطرافیان شما با آن زمانی درگیر بوده‌اند.

مثال: با صرفه‌جویی یک گوشی موبایل «های اند» می‌خرید. این گوشی رضایت شما را فراهم می‌کند، وسیله سرگرمی‌تان می‌شود و با نوع کاربری شما کاملا جور است.


اما بعد از مدتی، شما شروع می‌کنید به خرید انواع وسایل جانبی متنوع برای آن: برچسب، کاور، کیف، پایه نگهدارند، کابل‌ها و رابطها و شارژرها، لنز، کارت میکرو اس دی، باتری اکسترنال و …

9-16-2015 8-56-31 AM

یک بار به خودتان می‌آیید و می‌بینید که لذت و سودمندی که هدف اصلی شما از خرید گوشی بود، تحت تأثر ذوق‌زدگی و مصرف‌گرایی شما قرار گرفته و شما این عادت را پیدا کرده‌اید که به صورت تکانه‌ای خرید کنید.

مثال دوم که خانم‌ها بهتر درک می‌کنند. مبلمان خانه بعد از دو سه سال عوض می‌شود. اما این پایان کار نیست. نخست قالیچه اتاق نشیمن، بعد کاغذ دیواری، سپس میز نهارخوری و بعد تزئینات و سرانجام درکوراسیون و حتی لوسترهای خانه هم باید تعویض و هماهنگ شوند!

در قرن هجدهم یک فیلسوف مشهور فرانسوی به نام دنی دیدرو هم به مشکلی برخورد که در مورد آن مقاله‌ای به نام «تأسف‌هایم از تعویض لباس خواب قدیمی» نوشت!

او به عنوان هدیه یک لباس خواب زیبا دریافت کرد که خیلی  دوست‌اش داشت، اما دریافت این هدیه باعث شد که احساس کند، همه خرد و ریزهای دیگر اطرافش با این هدیه خوب و زیبا، نامتناسب هستند و باید تعویض شوند.

9-16-2015 8-58-04 AM

در بازارهای موبایل و لوازم خانگی، فروشندگان به طرز عجیبی، از فروش لوازم جانبی و زینتی، حتی بیشتر از اجناس اصلی، سود می‌برند و این دقیقا به خاطر همین ذوق‌زدگی، مصرف‌گرایی و تکانه‌ای شدن خرید، بعد از یک خرید اصلی است.

حالا چه کنیم تا به این ورطه گرفتار نشویم و یک خرید، ما را به آبشاری مهارنشدنی از خریدهای دیگر، نیندازد؟

۱- فقط هزینه یک خرید را در ذهنتان محاسبه نکنید، بلکه همه خریدهای دیگری را که آن خرید، در پی خواهد داشت را در نظر بگیرید.

خرید یک مانتیور تازه برای سیستم دسکتاپ شما، ممکن است شما را متقاعد کند که این مانتیور بزرگ و زیبا اصلا با اسپیکرها یا میز کامپیوتر قدیمی شما جور نیست!

اگر کامپیوتر شما کند شده و پردازشگر آن را می‌خواهید عوض کنید، باید در نظر داشته باشید که احتمالا این خرید، خرید رم، هارد اکسترنال و گیم و ماوس را هم  ممکن است به دنبال داشته باشید.

آیا سرمایه و پس‌انداز کافی دارید؟ اصلا وقت لازم برای سر و کله زدن با خریدهای جانبی را دارید؟ اگر به دنبال ارتقای سیستم، مستعد وقت تلف کردن با گیم‌های تازه شوید، چه؟

کلاهتان را قاضی کنید و اگر واقعا حس می‌کنید که ضعیف‌النفس هستید و در مقابل خریدهای زنجیره‌ای، بی‌پناه هستید، اصلا همان خرید اول را هم انجام ندهید!

9-16-2015 9-02-19 AM

۲- به کاربرد واقعی وسیله برای خودتان دقت کنید.

یک وسیله لوکس تزئینی، ممکن است چند ساعتی حس زیبایی‌شناسی را ارضا کند. اما بعد از آن چه؟ یک لپ‌تاپ‌ هیبریدی اولترا ممکن است، بسیار ذوق‌زده‌تان کنید، اما شمایی که فقط در منزل، وقت کار کردن با اینترنت را دارید و سر کار، اصلا نیازی به یک وسیله رایانشی ندارید، اصلا چرا به جز یک سیستم کامپیوتری مناسب قدیمی، باید کلی پول بابت یک لپ‌تاپ گران بپردازید؟

9-16-2015 9-00-49 AM

۳- دارایی‌های شما، هویت و شخصیت شما را تعریف نمی‌کنند!

ممکن است آشکار یا پنهان، در پس‌زمینه فکرتان، هنگام خرید، در نظر بگیرید که اگر فلان مبلمان یا گوشی یا کیف را بخرم، در چشم همکارانم آدمی خاص، دارا یا بسیار خوش‌سلیقه و متفاوت، جلوه خواهم کرد.

اما در نهایت آنچه که شما تعریف می‌کند، دارایی‌ها شما نیستند و آمیزه‌ای از شخصیت، دانش، قدرت تعامل با دیگران، مهارت‌های عملی و کلامی و جایگاه حرفه‌ای واقعی شما هستند که رتبه مزلت شما را در جامعه مشخص می‌کنند.

یک خرید لوکس، نمی‌تواند طبقه اجتماعی شما را به ناگاه، بهتر کند و روی دیدگاه دیگران نسبت به شما هم بی‌تأثیر است.

+ مدیر ; ٩:٠۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٤/٦/٢٩
comment نظرات ()